حبوبات ها یک غذای گیاهی سالم ، مقوی و اقتصادی هستند که در هر رژیم متعادل وجود دارد.

این دانه های گیاهی یکی از مهمترین مواد غذایی در جهان است که سرشار از مواد معدنی ، ویتامین ها و پروتئین است. آنها دارای چربی کم و سرشار از فیبر هستند و در اکثر غذاهای بین المللی وجود دارد. روز جهانی نبض پس از تصویب در مجمع عمومی سازمان ملل در سال 2016 دهم فوریه هر سال تعیین می شد .

از جمله مشهورترین حبوبات که در سطح بین المللی شناخته می شود انواع لوبیا ، نخود ، لوبیای سویا و عدس است.

در مورد پالس ها و اهمیت آنها در رژیم غذایی ، روش های حفظ و پخت و پز آنها در روز جهانی خود ، ریتا عون متخصص تغذیه به الجزیره نت گفت که حبوبات غذاهای گیاهی بسیار سالم هستند و حاوی مواد مغذی بسیاری هستند ، و آنها غذاهای اقتصادی هستند که شامل در هر رژیم غذایی متعادل ، زیرا آنها غنی از فیبر ، پروتئین ، کربوهیدرات و ویتامین های گروه B هستند. (ب) آهن ، منیزیم و روی و چربی کمی به ویژه چربی اشباع و فاقد کلسترول.

چگونه حبوبات بخوریم؟

ریتا خاطرنشان می کند که وعده روزانه حبوبات توسط یک فرد نصف فنجان و حاوی 115 کالری شامل 20 گرم کربوهیدرات ، 8 گرم پروتئین و 7-9 گرم پروتئین است.

وی می افزاید: اگرچه حبوبات منبع غنی پروتئین و آهن هستند ، اما بهتر است آنها را با ویتامین C همراه کنید (مانند گوجه فرنگی ، مرکبات یا برگ های سبز) ، زیرا این باعث افزایش جذب آهن می شود ، به خصوص که آهن موجود در حبوبات کند است در بدن.

در رژیم وگان که بر اساس حبوبات است ، زیرا آنها منبع اصلی پروتئین ، آهن ، روی و ویتامین ها هستند. کسانی که از این سیستم پیروی می کنند باید به کمیت آن توجه کنند ، زیرا مقدار زیاد منجر به افزایش وزن می شود ، اما اگر به مقدار متوسط ​​خورده شود ، منجر به افزایش وزن نمی شود.

یک رژیم گیاهخواری ممکن است باعث افزایش وزن شود زیرا غنی از کربوهیدرات بدون پروتئین است و شامل برنج ، سیب زمینی ، حبوبات و نشاسته است و عدم مصرف صحیح آن باعث افزایش وزن می شود.

محققان معتقند که کودکان می توانند از 6 تا 8 ماهگی حبوبات را بخورند و این سهم بسیار کوچک و له شده است.

و به یاد داشته باشید که اهمیت شستشو و خیساندن نبض ها 24 ساعت قبل از استفاده از آنها خصوصاً برای افرادی که از نفخ شکم رنج می برند ، به طوری که از آنها فیتات خارج می شود ، ترکیبی موجود در غلات و حبوبات که برای حفظ فسفر در گیاه کار می کند. اگرچه جذب برخی مواد معدنی را کاهش می دهد ، یک آنتی اکسیدان سالم است.

مقاومت سازی حبوبات در برابر بیماری های مزمن

طبق گفته ریتا ، طبق رژیم غذایی ، فرد می تواند مقدار مورد نیاز و کافی را تعیین کند. برای کسی که دو هزار کالری مصرف می کند ، به عنوان مثال یک فنجان و نیم فنجان حبوبات کافی است ، در حالی که برای کسی که 1200 کالری مصرف می کند ، نیمی از یک فنجان کافی است.

وی خاطرنشان می کند که مصرف حبوبات با بیماری های مزمن از جمله دیابت ، استرس و افزایش چربی خون رابطه معکوس دارد ، بنابراین هرچه یک فرد حبوبات از این بیماری ها مصرف کند ، خطر ابتلا به این بیماری ها برای وی کمتر است. این با آزمایش روی افرادی که دیابت نوع 2 دارند ثابت شده است و آنها یک فنجان حبوبات ، معادل 190 تا 200 گرم در روز می خورند و پس از 3 ماه ، مطالعه نشان داد که ذخیره دیابت ، کلسترول ، تری گلیسیرید و فشار خون همه کاهش یافت

ریتا رژیم “داش” را برای کسانی که فشار خون بالا و خطر بیماری قلبی دارند توصیه می کند. این رژیم غذایی بر پایه گیاهان و بخصوص حبوبات ، بذرها ، مغزها ، سبزیجات و میوه ها است که در آن فرد نیمی از غذا را می خورد. فنجان حبوبات پخته شده 4 تا 5 بار. هفتگی.

حبوبات و روش نگهداری و پخت آن ها

حبوبات چگونه حفظ می شوند؟

غاده مواد آدیمی ، نویسنده کتاب “غده البیت برای خانه داری” می گوید که حفظ حبوبات و غلات در ظروف بسته یا کیسه پنبه ای ترجیح داده می شود. نکته مهم این است که در کیسه پلاستیکی نمانید ، و در یک مکان خشک و خنک نگه دارید.

برای محافظت در برابر پوسیدگی ، یک قاشق غذاخوری دانه فلفل سیاه ، چوب دارچین ، برگ بو ، میخک ، فلفل تند خشک یا دانه های سیر با پوست روی سطح آن قرار می گیرد ، اما اگر در کیسه های پارچه ای باشد ، یک نمک درشت می تواند قرار گیرد.

همچنین می توان آن را پس از 3 دقیقه جوش در یخچال نگهداری کرد ، و 3 دقیقه نیز مستقیماً در آب یخ قرار داد ، سپس آن را تخلیه و خشک کرد و به مدت نیم ساعت روی حوله خشک کرد و در کیسه های مخصوص منجمد یا ظرف درب بسته قرار داد یخچال.

برای پخت حبوبات و غلات ، خوب بشویید و سپس به مدت دو ساعت در آب سرد خیس کنید ، سپس دوباره بشویید و به مدت یک روز در آب خیس کنید.

روش دوم که غاده استفاده می کند این است که پالس ها را پس از جوشاندن به مدت یک ساعت ترک کنید ، سپس روی حرارت کم قرار دهید یا ساعت ها با آب جوش و کربنات به میزان یک قاشق چای خوری در هر لیتر آب خیس کنید ، در حالی که آب دور ریخته می شود و دانه ها وقتی آماده شدند شسته می شوند.

و حبوبات را می توان در آب سرد و بی کربنات در ظرف شیشه ای داخل مایکروویو به مدت 10 دقیقه در دمای بالا و سپس 40 دقیقه در درجه یخ زدایی خیس کرد.

و بعد از خیساندن خوب بشویید ، و در اجاق فشار با كمي روغن در آبكش آبكش قرار دهید تا از سرریز شدن آب و بی كربنات جلوگیری شود تا زمان جوش كاهش یابد وقتی سوت شروع شد ، آن را به مدت نیم ساعت با حرارت کم بگذارید.

محبوب ترین وعده غذایی حبوبات

از جمله مشهورترین وعده های غذایی حبوبات می توان به: نخود فرنگی ، لوبیا و خورشت های نخود همراه با برنج ، حبوبات ، نخود و سس حبوبات اشاره کرد. مخلوط غنی ترین وعده غذایی زمستانی برای حبوبات است.

حبوبات و روش نگهداری و پخت آن ها

روش آماده سازی ترکیبی

الهام جبیلی از کوه لبنان می گوید که برخی از شرکت های مواد غذایی کیسه های آماده حاوی سویا ، عدس و لوبیا با برنج دارند که مخلوط می شوند ، اما آنها هرگز آنها را قبول نمی کنند. ترجیح می دهد غلات را جداگانه خیس کنید.

او یک فنجان لوبیای کاج (یک لوبیای خشک کوچک) ، یک فنجان نخود ، یک فنجان سویا و نصف فنجان نخود خشک را یک شب خیس می کند.

و دو پیاز و سیر را در روغن نباتی سرخ کرده ، زیره ، فلفل دلمه ای ، گشنیز خشک ، دارچین و نمک به آن اضافه کنید ، سپس لوبیا ، نخود ، سویا ، نخود فرنگی و عدس شسته شده را با یک چهارم فنجان برنج اضافه کنید. آب ، آب گوشت یا آب مرغ را تا حد زیادی اضافه کنید و آن را روی حرارت متوسط ​​نگه دارید تا همه مواد نرم شوند و قبل از خاموش کردن آتش حدود 3 دقیقه کمی روغن زیتون به آن اضافه کنید.