رژیم غذایی مدیترانه ای برای سومین سال متوالی ، طبق رتبه بندی بین المللی مواد غذایی ، به عنوان بهترین رژیم کلی انتخاب شده است.

رژیم مدیترانه ای در رتبه اول

در سال 2018 ، رژیم غذایی مدیترانه ای در رتبه 1 بهترین رژیم غذایی برای درمان بیماری های مربوط به فشار خون قرار گرفت.
علیرغم محبوبیت رژیم کتو ، که به خوردن سبزیجات و چربی های سالم متکی است ، فقط در طبقه بندی رژیم ها موقعیت های پیشرفته ای را اشغال می کند ، زیرا باعث کاهش سریع وزن می شود که همراه با مشکلات سلامتی است و رژیم مدیترانه ای موفق شد تعادل بین کاهش وزن را به دست آورد و درمان مشکلات سلامتی.
متخصصان تغذیه مجموعه ای از معیارها را برای طبقه بندی رژیم های غذایی ، مانند سهولت پیروی از برنامه ، کاهش وزن در کوتاه مدت و بلند مدت ، کامل بودن رژیم غذایی بدون اجتناب از عناصر سالم ، ایمنی رژیم غذایی و توانایی آن برای کنترل ، در نظر گرفته اند. سطح قند و بیماری های قلبی ، و سپس رژیم غذایی مدیترانه ای با توجه به این معیارها در رده بندی قرار گرفت.
اگر به دنبال یک رژیم ایده آل هستید که به کاهش وزن و درمان مشکلات سلامتی کمک کند ، پس رژیم غذایی مدیترانه ای ممکن است برای شما مناسب باشد ، زیرا اصول غذایی سالم را با طعم های سنتی و روش های پخت و پز منطقه مدیترانه مخلوط می کند.
رژیم مدیترانه ای

چرا رژیم مدیترانه ای؟

علاقه به رژیم غذایی مدیترانه ای از دهه 1960 شروع شد ، با بیماری عروق کرونر قلب در کشورهای مدیترانه ای ، مانند یونان و ایتالیا ، مرگ و میر کمتری نسبت به ایالات متحده و شمال اروپا داشت. مطالعات بعدی نشان داد که رژیم غذایی مدیترانه ای با عوامل خطر کمتری برای بیماری های قلبی عروقی مرتبط است.
بر اساس وب سایت MayoClinic ، رژیم غذایی مدیترانه ای یکی از برنامه های غذایی سالم است که توسط دستورالعمل های رژیم غذایی برای آمریکایی ها برای ارتقا health سلامت و جلوگیری از بیماری های مزمن توصیه می شود .

همچنین توسط سازمان بهداشت جهانی به عنوان یک رژیم غذایی سالم و پایدار شناخته شده است.

این رژیم غذایی بر اساس غذاهای سنتی کشورهای همسایه مدیترانه است ، اگرچه تعریف واحدی از رژیم مدیترانه ای وجود ندارد ، اما معمولاً غنی از سبزیجات ، میوه ها ، غلات کامل ، لوبیا ، مغزها ، دانه ها و روغن زیتون است.

مواد اصلی رژیم غذایی مدیترانه ای شامل موارد زیر است:
مصرف روزانه سبزیجات ، میوه ها ، غلات کامل و چربی های سالم
مصرف هفتگی ماهی ، مرغ ، لوبیا و تخم مرغ
بخشهای متوسطی از محصولات لبنی ضمن کاهش مصرف گوشت قرمز

کدام رژیم موثر است؟

رژیم نیمه گیاهی

اساس رژیم غذایی دریای سفید سبزیجات ، میوه ها ، گیاهان ، مغزها ، حبوبات و غلات کامل است.

وعده های غذایی بر اساس غذاهای گیاهی تهیه می شوند ، در حالی که میزان فرآورده های لبنی ، مرغ ، تخم مرغ ، و همچنین غذاهای دریایی و همچنین غذاهای دریایی را بخاطر بسپارید. در مقابل ، گوشت قرمز به مقدار کم و به ندرت خورده می شود.

و روغن زیتون منبع اصلی چربی های اضافه شده در رژیم دریای سفید است. چربی های اشباع نشده تک ، که برای کاهش سطح کلسترول کل و لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) یا کلسترول بد کار می کنند ، فراهم می کند. آجیل و دانه ها همچنین حاوی چربی های اشباع نشده تک هستند.

از مصرف نوشیدنی ها و غذاهای شیرین شده با شکر ، گوشت های فرآوری شده و روغن های تصفیه شده و غلات فرآوری شده که حاوی ماکارونی و کالاهای پخته هستند باید به طور کامل خودداری شود.